Sa’d b. Ubâde’nin annesi vefat etmişti ve Rasûlullah (asm)’a gelerek: “Ey Allah’ın Rasûlü! Annem öldü onun adına sadaka verebilir miyim?” diye sordu. Rasûlullah (asm) da: “Evet”buyurdu.
Sa’d: “Hangi sadaka daha hayırlı ve değerlidir?” diye sorunca, Rasûlullah (asm): “İnsan ve hayvanların su ihtiyaçlarına cevap vermektir”buyurdu. (bk. Nesai, Vesaya, 9; İbn Mace, Edeb, 8)


Dünya nüfusunun onda biri, yani yaklaşık 700 milyon insan temiz suya ulaşamıyor.
Yaklaşık 2 milyar insanın içtiği su hijyen kurallarına uymuyor.
Kirli suyun neden olduğu kolera, ishal ve tifo nedeniyle her gün yaklaşık 1000 çocuk ölüyor.
Kuraklık, hastalık ve suya ulaşma güçlüğü nedeniyle her yıl hayatını kaybeden insan sayısı 2 milyonu geçiyor.
Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyonlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalmaması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak. Özellikle Afrika ve Asya bölgesi başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde insanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyor.

Bu sebeple özellikle kuraklığın en yoğun yaşandığı afrika kıtasında su kuyuları açıyoruz.

Dilerseniz sizde bir su kuyusu açabilir,
Dilerseniz açılacak olan bir su kuyusunun hissesini alarak ortak olabilirsiniz.  

Desteğinizle Açılan su kuyularına, Sizlerin isimlerinin olduğu tabelalar yerleştirilir ve Whatsapp, Mail yolu ile açmış olduğunuz kuyunun video ve fotoğrafları gönderilmektedir.